- Διαφήμιση -
Χρόνος Ανάγνωσης: 8 ΛεπτάΧρόνος Ανάγνωσης: 8 Λεπτά

Η κούπα έμεινε πάλι στην Αττική Ακτή , στα Νότια , με το Ελληνικό (ΑΕ Σούρμενα Ελληνικό) να κατακτά για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο του Κυπέλλου γυναικών στο μπάσκετ .

Στον τελικό της διοργάνωσης, το φάϊναλ φορ της οποίας διεξήχθη στη Γλυφάδα, (βλέπε ρεπορτάζ του Attica Coast) το συγκρότημα των νοτίων προαστίων επικράτησε της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με 46-42.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και κρίθηκε λίγο πριν τη λήξη του, χάρις στην εμπειρία της ομάδας του Ελληνικού. Αξίζει να επισημανθεί ότι το τέλος της 3ης περιόδου η Αναγέννηση ήταν μπροστά στο σκορ με 63-60.
Το κλίμα στις τάξεις της ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού ήταν ιδιαίτερα γιορτινό με τις παίκτριες της ομάδας να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Κυπέλλου.

ellhniko3

Η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα με όπλο της την επιθετική άμυνα, αλλά και τις καλές επιστροφές, που τη βοήθησε να περιορίσει τα ατού του Ελληνικού. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε 11-6 (7’45”), ο αγώνας ήρθε στα ίσια με την Εβίνα Σταμάτη να ευστοχεί για το 13-13 (13’35”). Στο σημείο αυτό η Ελένη Καφαντάρη είδε τις παίκτριές της να κάνουν ένα 9-0 για να διαμορφωθεί το 13-22 (16’40”). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όμως ως το ημίχρονο ανήκαν στο Ελληνικό, το οποίο έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας στον έναν πόντο (21-22) με τις Χαλιβέρα και Παπαμιχαήλ. Τα άσχημα νέα για την Ελένη Καπογιάννη, ήταν τα τρία φάουλ με τα οποία είχε χρεωθεί η Λυκέντρα Τζόνσον από το 14′.

Το Ελληνικό έκανε το… προσπέρασμα στο 22’40” για πρώτη φορά με την Τζόνσον, η οποία οδήγησε και στο 27-24 (25’40”), για να στείλει τη διαφορά στο +6 η Αφροδίτη Κοσμά με σουτ τριών πόντων (30-24, 28′). Η απάντηση ήρθε από τη Ναυσικά Σταυρίδου, η οποία με δύο εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το 30-30 με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο.

ellhniko

Η Αναγέννηση πανηγύρισε το +5 (32-37, 34’20”), όμως το Ελληνικό δεν την άφησε να χαρεί για πολύ, καθώς με ένα 8-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (40-37, 36’35”). Η αγωνία συνεχίστηκε καθώς Λόγκαν και Σκιαδοπούλου οδήγησαν σε μία ακόμη ισοπαλία (40-40, 37’05”) σε έναν αγώνα που υπήρχαν άστοχα σουτ, αλλά που έδινε ανταμοιβή σε όσους το παρακολουθούσαν με τη δύναμη και το πάθος σε κάθε φάση. Και έτσι συνεχίστηκε ως το φινάλε. Το Ελληνικό έφτασε στο +5 σε καθοριστικό σημείο (45-40 με 25” για τη λήξη), η Σκιαδοπούλου μείωσε 45-42, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε με το Ελληνικό να πανηγυρίζει τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στο Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών με το τελικό 46-42.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σκούτας, Τσαρούχα
Δεκάλεπτα: 9-11, 21-22, 30-30, 46-42
ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού (Καπογιάννη): Γκοτζή 4 (3α), Σταμάτη 10, Καλογήρου, Κοσμά 8 (11ρ), Μαγκλάρα, Παπαμιχαήλ 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 6 (9ρ), Τζόνσον 12, Μπόνη, Φουράκη Β., Φουράκη Στ.
Αναγέννηση ΝΡ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Παπαβασιλείου 6 (3κλ), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 7 (3α), Βασιλειάδου, Λυρού, Μούλη 6 (7ρ, 3κλ), Σκιαδοπούλου 10, Λόγκαν 13 (11ρ)

MVP η Αφροδίτη Κοσμά

Η Αφροδίτη Κοσμά της ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού αναδείχθηκε MVP του φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.
Η Κοσμά είχε 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στον τελικό και εύστοχα σουτ σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης.
Πρώτη σκόρερ του FinalFourαναδείχθηκε η Άλι Ουίλιαμς της Τερψιθέας Γλυφάδας.
Ο μικρός τελικός του «ΠΡΩΤΕΑ»
Ο Πρωτέας Βούλας επιβλήθηκε 81-51 της Τερψιθέας στην αναμέτρηση για την τρίτη θέση στο finalfourτου Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, που ολοκληρώνεται σήμερα στο ΔΑΚ Γλυφάδας “Μ. Λιούγκας”.
Η Τερψιθέα με την απουσία της Πέπης Βαλέτα (ο Πρωτέας Βούλας αγωνίστηκε με τη δεδομένη απουσία της Όλγας Χατζηνικολάου) έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πρωτέας προηγήθηκε 25-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Τερψιθέα πλησίασε (31-25, 13’13”), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +11 (41-30). Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Πρωτέα, ο οποίος άνοιξε το ρυθμό, ήταν εύστοχος από τα 6μ75 και έφτασε στο +20 (52-32, 25’40”) και λίγο πριν λήξει η αναμέτρηση στο +30 (81-51), που ήταν και το τελικό σκορ.
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Αντωνίου, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 25-15, 41-30, 61-40, 81-51
Πρωτέας Β. (Κτιστάκης): Τσιχλάκη 3, Λύμουρα 2 (7α), Κίτσιου 2, Μπαρπερίδου 2, Κολλάτου 8, Σπυριδοπούλου 3, Σωτηρίου 2 (3κλ), Νικολοπούλου 13, Μαντά 6, Φασούλα 12, Αναστασοπούλου 4, Μπράβαρντ 24 (11ρ)
Τερψιθέα (Παπασπυριδάκος): Πολίτη, Γιαννοπούλου, Αξιοπούλου 11 (11α), Ισκιόγλου 11, Στεφάνου 4, Ουίλιαμς 19 (8ρ), Αγκάνη, Σπηλιώτη 6, Τζάρου

Να σημειωθεί πως την Παρασκευή η Ομάδα του Ελληνικού νίκησε υτον Πρωτέα Βούλα και πέρασε στον μεγάλο τελικό , ενώ και η Αναγέννηση Νέου Ρυσσίου κλείδωσε την συμμερτοχή της στον τελικό νικώντας την Τερψιθέα.