- Διαφήμιση -
Χρόνος Ανάγνωσης: 4 ΛεπτάΧρόνος Ανάγνωσης: 4 Λεπτά

Ο Πρωτέας Βούλας έχασε τελικά από ένα πολύ καλό Ολυμπιακό με 85-56 για το Κύπελλο και πλέον η ομάδα της Βούλας στρέφει το βλέμμα στο μικρό τελικό της Κυριακής αναμένοντας τον αντίπαλο της που θα είναι ή η Νίκη Λευκάδας ή ο Πανιώνιος .

Έβαλε... πλώρη για κούπα ο Ολυμπιακός! (pics)

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο δεκάλεπτο (10-17, 10′). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου έτρεξαν σερί 12-0 και πήγαν στο 10-25 (12′), για να πάνε στα αποδυτήρια με το 23-39 (20′).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να φτάνουν στο +23 (23-46, 23′), κρατώντας αυτή τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (40-61, 30′) και τελικώς να επικρατήσουν με 85-56.

Η ομάδα του Πειραιά περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον Τελικό της διοργάνωσης (26/03, 17:00), από το ζευγάρι Νίκη Λευκάδας – Πανιώνιος (24/03, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85.

Πρωτέας Βούλας (Αλέκος Δάγλας): Καρλάφτη 3, Γουάιτ 11, Χατζηβασιλείου, Σπυριδοπούλου 15, Κολλάτου 4, Ράτζα, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 8, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα 1.
Ολυμπιακός (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 15 (3), Δημητράκου  15 (1), Χατζηνικολάου 4 (5ασ.), Κάιζερ 9, Μάλτση 18 (4), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5, Τζόνσον 6, Κοσμά, Καλτσίδου 11, Φουράκη.